(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

سرطان تیروئید

سرطان یکی از بیماری های شایع در قرن حاضر است که در اندام ها و بخش های مختلف بدن انسان بروز می کند. نکته ی بسیار مهم درباره یانواع سرطان ها تاثیر مستقیم زمان تشخیص سرطان در بهبودی و درمان آن است. اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود امکان درمان آن بالا رفته و می توان از انتقال آن به سایر بخش ها و گسترش بیشتر جلوگیری کرد. به همین منظور توجه شما را به صحبت های دکتر معصومه صابریان _ فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی درباره ی سرطان تیروئید جلب می کنم.

همه چیز درباره ی سرطان تیروئید

غده ی تیروئید

تیروئید غده ای است، که در جلوی گردن قرار دارد و هورمون هایی تولید می کند که در کنترل وزن بدن، درجه حرارت و فشار خون دخالت دارد. سرطان تیروئید از سلول های تیروئید منشا می گیرد و بیشتر در سن جوانی و میانسالی دیده می شود. سرطان تیروئید در بانوان شایع تر است.

تغییرات سلول های سرطانی تیروئید

سلول های تیروئید که سرطانی می شوند قدرت جذب ید آن ها افزایش پیدا می کند. و همین خاصیت به تشخیص و در بعضی مواقع به درمان سرطان تیروئید کمک می کند و از پایه های تشخیصی و درمانی  خواهد بود.

انواع سرطان تیروئید

از انواع سرطان های تیروئید سرطان های پاپیلاری تیروئید هستند. که شایع ترین نوع سرطان تیروئید است. و از سلول های فولیکار تیروئید منشا می گیرد. این سلول ها مسئولیت تولید و ذخیره سازی هورمون تیروئید را به عهده دارند. سرطان پاپیلاری تیروئید رشد کندی دارد و اغلب در سن 30 تا 50 سالگی اتفاق می افتد. سرطان بعدی سرطان فولیکولار تیروئید است که معمولا در افراد با سن بیشتر از 50 سال اتفاق می افتد و از جمله سرطان های خیلی تهاجمی محسوب نمی شود.

سرطان مدولاری تیروئید از سلول های خاصی در تیروئید منشا می گیرند. که به آن ها سلول های سی گفته می شود که مسئولیت تولید هورمون کلسی تونین را بر عهده دارد. این نوع سرطان  از انواع سرطان های تیروئیدی است که با سندروم های ژنتیکی همراه است و سابقه فامیلی مثبت در این افراد دیده می شود. نوع بعدی سرطان آناپلاستی هست که از جمله سرطان های نادر تیروئید است و سرعت رشد و تکثیر سلول های سرطانی در این نوع سرطان بسیار زیاد است و جزو مواردی است که متاستاز می دهد و گسترش پیدا می کند و معمولا در افراد بالای شصت سال دیده می شود.

لنفوم تیروئید نوع نادر دیگری از سلول های سرطانی تیروئید است. که از سلول های سیستم ایمنی بدن در تیروئید منشا می گیرند و رشد آن ها سریع است و معمولا در افراد مسن اتفاق می افتد.

علائم سرطان تیروئید

علائم این سرطان بیشتر به شکل احساس توده ای در جلوی گردن بروز می کند. توده ای که درد ندارد در قسمت پایین و جلوی گردن لمس می شود. این توده توده ای سفت است به راحتی در زیر پوست حرکت نمی کند.  ثابت است و توده ای است که در طول زمان بزرگ و بزرگ تر می شود. خشونت صدا که غیر قابل توجیه باشد، گلو دردی اکه خوب نمی شود، درد گردن و اختلال در بلع غذا و اختلال تنفسی از علائم دیگری است که در آن دیده می شود. اگر فردی  هر کدام از این علائم را در خود دید حتما باید به پزشک مراجعه نماید. تا معاینات و بررسی های دقیق برای تشخیص بیماری انجام شود.

عوامل موثر در ایجاد سرطان

عواملی که مستعد کننده ی سرطان هستند، جنسیت زنان و تماس با تابش اشعه است. به خصوص در افرادی که در سن پایین در ناحیه سر و گردن رادیوتراپی می شوند و اشعه به آن ها می تابند، اتفاق می افتد.

برخی از بیماری های ژنتیکی می توانند عامل مساعد کننده ی ایجاد سرطان باشند.

نحوه ی تشخیص سرطان

برای تشخیص، علاوه بر تست های تصویر برداری، اسکن تیروئید و آزمایش های خون از نمونه برداری استفاده می شود.

یک نمونه با سوزن از تیروئید برداشته می شود سپس آن نمونه ی پاتولوژی بررسی می شود و تشخیص پزشک بر اساس آن قطعی می گردد.

درمان سرطان

طیف متفاوتی از شیوه های درمان تیروئید وجود دارد ازجمله:

دارو درمانی

درصورتی که مشکلات تیروئیدی شما مرتبط با کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد، میتوان با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و بهره گیری از داروهای تجویزی از سوی پزشک، از پیشروی بیماری پیشگیری کرده و همچنین هورمون های تیروئید را در سطحی متعادل قرار داد.

جراحی

جراحی تیروئید خود شامل روش های متفاوتی است. در برخی موارد بخشی از تیروئید فرد برداشته می شود و اما درصورت پیش روی بیماری، لازم است کل تیروئید برداشته شود. همچنین جراحی غددلنفاوی که در مجاورت غده تیروئید قرار دارند نیز در زمره شیوه های جراحی تیروئید شناخته می گردد.

شیمی درمانی و پرتودرمانی

یکی از شیوه های درمانی مشکلات تیروئید می تواند شیمی درمانی یا پرتودرمانی به منظور از بین بردن سلول های سرطانی باشد. البته این شیوه ها صرفا درمان تیروئید پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و عموما متخصصین ترجیح می دهند از سایر شیوه ها استفاده کنند.

شیوه های طبیعی به عنوان مکمل درمانی سرطان تیروئید

علاوه بر شیوه های فوق الذکر، می توان از سایر روش های موثر و تاثیرگذار در کنار درمان تیروئید صحبت کرد ازجمله:

استفاده از گیاهان دارویی

مصرف انواع ویتامین ها با تجویز پزشک و به میزان لازم

استفاده از انواع روغن ها ازجمله روغن پامچال

مصرف انواع سبزیجات

یوگا

مدیتیشن و سایر روش های دستیابی به آرامش ذهن

 

دکتر معصومه صابریان  فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی  شما عزیزان می توانید  برای هر گونه عارضه یا تورم غیر عادی در غده تیروئید می توانید به مطب دکتر معصومه صابریان مراجعه نمایید.
تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

در نتیجه

اگر پزشک ابتلای شما سرطان را تشخیص داده است در انتخاب پزشک دقت نمایید و تحت درمان  بهترین دکتر برای سرطان در تهران قرار بگیرید تا با توجه به نوع سرطان بهترین روش درمانی را اعمال نمایند.

برای هر گونه عارضه یا تورم غیر عادی در غده تیروئید می توانید به مطب دکتر معصومه صابریان مراجعه نمایید.

پاسخ

9 − 4 =

Call Now Button