(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

سردرد های تومور مغزی چه علائمی دارند؟

 

سردرد های تومور مغزی چه علائمی دارند؟ چگونه می توان سردرد های ساده را از سردرد هایی که ناشی از تومور مغزی است تشخیص داد؟ سردرد ها در چه مرحله ای از رشد تومور مغزی بروز پیدا می کند؟ با توجه به این که سردرد ها از مهم ترین و شایع ترین علائم و نشانه های تشخیص تومور مغزی در افراد هستند بسیاری از افراد نسبت به نقطه تفاوت های میان این سردرد با سایر سردرد های عادی یا میگرنی اطلاعات چندانی ندارند. از این رو زمانی که با سردرد هایی عجیب روبرو می شوند در پی آن هستند که علت اصلی آن را ریشه یابی کنند. تا به مراجعه به هنگام نزد بهترین دکتر برای درمان سرطان اقدام کنند.

راه های تشخیص سردرد های مربوط به تومور های مغزی

در بین انواع سر درد ها چگونه سردرد ناشی از تومور های مغزی را تشخیص دهیم؟

علل سردرد

واقعیت این است که افراد در اثر علل و عوامل  مختلفی سردرد را تجربه می کنند. بی خوابی، خستگی، میگرن و بسیاری از عوامل دیگر مسائلی هستند که می تواند در بروز سردرد نقش داشته باشد. اما نکته مهم این است که هر کدام از این سردرد ها با نشانه هایی همراه هستند که به عنوان نقطه افتراق آن سردرد با دیگر نوع سردرد محسوب می شود. مثلا سردردی که ناشی از کم خوابی و خستگی باشد بعد از این که شما استراحت کافی داشته باشید برطرف می شود اما سردرد های تومور مغزی با خوابیدن برطرف نخواهد شد.

بنابراین مهم ترین نکته ای که باید بدان توجه داشته باشید این است که به تمامی علائمی که همراه سردرد ظاهر می شوند توجه کنید تا تشخیص ریشه اصلی سردرد سهل شود.

 

نشانه های سردرد های تومور مغزی کدامند؟

مهم ترین علائم و نشانه هایی که می توان برای سردرد های تومور مغزی برشمرد موارد زیر می باشد:

 • سردرد های شدید و غیر قابل تحمل.
 • سردرد هایی که در زمان صبح و زمانی که از خواب بیدار می شوید شروع می شود.
 • سردردی که حتی از خواب بیدارتان می کند.
 • سردرد های طولانی مدت؛ در واقع این سردرد ها بیش از یک روز تا یک هفته ادامه دار می شود.
 • سردرد هایی که با هیچ کدام از داروی های مسکن حتی با قوی ترین آن ها تسکین پیدا نمی کند.

 

 

چگونه می توانم تشخیص دهم سردرد ام به تومور مغزی ربط دارد یا خیر؟

در واقع همانطور که پیش از این اشاره کردیم سردرد یکی از ده ها علائم تومور مغزی است. از این رو بسیاری از علائم دیگر نیز در اثر تشکیل تومور مغزی در افراد ظاهر می شود که با توجه به آن ها می توانیم تشخیص دهیم سردرد ها به تومور مغزی مرتبط است یا یک سردرد عادی است.

از مهم ترین عارضه هایی که تومور مغزی به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش درجه بینایی که گاها با تاری دید شروع می شود
 • کاهش توانایی شنوایی
 • از دست دادن تعادل
 • کاهش وزن به طوری که غیر قابل توجیه باشد
 • کاهش سطح انرژی و عدم انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزمره
 • احساس خستگی و بی حالی ناشی از کم شدن میزان انرژی در فرد
 • اختلال در صحبت کردن و کاهش توانایی در ادای کلمات
 • سرگیجه
 • تشنج
کودکانی که مبتلا به تومور های مغزی هستند

سر درد ناشی از تومور های مغزی چه نشانه ای دارد؟

زمان بروز سردرد های تومور مغزی

از دیگر نکات مهمی که باید بدان توجه داشته باشید این است که این دسته از سردرد ها زمانی که تومور به رشد زیادی رسیده است بروز و ظهور پیدا می کند. در واقع در مراحل ابتدایی شکل گیری تومور های مغزی سردرد ها ظاهر نمی شوند  بلکه زمانی که این تومور رشد می کند و بخش های بیشتری از مغز را درگیر می سازد منجر به سردرد های شدید می شود. بنابراین زمانی که با این سردرد های غیرعادی مواجه شدید بهتر است که هر چه سریع تر برای روند تشخیص و درمان اقدام کنید تا پیش از بروز اتفاقات جدی تر بتوانید از وخیم تر شدن وضعیت جسمانی خود جلوگیری کنید.

 

نتیجه گیری

در تمامی بخش های این مقاله تمامی تلاش مان در این جهت بود که بتوانیم بسیاری از علائم سردرد های تومور مغزی و نیز تمامی نشانه های دیگر تومور مغزی را برشمریم تا بتوانید با توجه به آن ها نوع سردرد را مشخص کنید.

تشخیص به هنگام و آغاز به موقع روند درمان تا حد زیادی می تواند احتمال موفقیت اقدامات درمانی  مانند شیمی درمانی را افزایش دهد. بنابرانی بهتر است که نسبت به این علائم حساس باشید و  آگاهانه و به موقع عمل کنید.

پاسخ

11 + یازده =

Call Now Button