(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

در مورد سرطان مری بیشتر بدانیم!

در مورد سرطان مری بیشتر بدانیم!

یکی از لذت بخش ترین بخش های زندگی را می توان مربوط به خوردن و آشامیدن دانست. کاری که به صورت متداول در طول روز انجام می دهیم و شاید انقدر بارها و بارها تکرار می شود که ارزش این نعمت را فراموش می کنیم که شاید همه از آن بهره مند نباشند.

فقط کافیست لحظه ای را  تصور کنید که چیزی راه گلوی شما سد کرده و دیگر قادر به ادامه ی زندگی به صورت عادی نیستید. خوردن و آشامیدن جز سخت ترین کارها برایتان شده و توانایی انجام این کار ساده را ندارید.

دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی با بهره مندی از به روز ترین امکانات و استفاده از مجهزترین تجهیزات پزشکی اقدام به درمان انواع بیماری هایی مانند سرطان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

چقدر زندگی برایتان دردناک و بغرنج می شود؟! تمام این مقدمات برای درک اهمیت این موضوع است، زیرا موضوع این مقاله مری و سرطان مری است، عضوی حیاتی که به صورت مستقیم درگیر خوردن و آشامیدن روزانه ماست.

 مری عضوی حیاتی برای ادامه ی زندگی

مواد غذایی یکی از اصلی ترین عوامل برای زنده ماندن سلول ها و رشد آنهاست. تمام مواد غذایی لازم برای بدن از طریق خوردن و آشامیدن به داخل بدن وارد می شود.

 مری یا گلوگاه عضوی در قفسه سینه است که حدود 25 سانتی متر طول دارد. بخشی از مری متصل به دستگاه گوارش است که از طریق این عضو غذا از مری به معده می رسد.

ممکن است به وجود آمدن توده های سرطانی این روند طبیعی را با مشکل رو به رو کند که در ادامه و به علائم این سرطان می پردازیم.

علائم سرطان مری

متاسفانه سرطان مری در ابتدای درگیر کردن سلول ها به سرطان، علائم خاصی ندارد و بعد از پیشروی با علائمی همراه می شود که در زیر به انها اشاره می کنیم:

 • کاهش وزن
 • اختلال در هضم
 • سوزش معده و ترش کردن
 • مشکلات در بلع و یا قورت دادن آب دهان
 • استفراغ و تهوع
 • بازگشت غذا به مری
 • احساس درد در قفسه ی سینه
 • سرفه های مزمن
 • سکسکه های مداوم

علت سرطانی شدن یک عضو

شاید یکی از سوالاتی که در مورد سرطان، این بیماری خطرناک که ترس و اضطراب را به جان هر کسی می اندازد، پیش بیاید این باشد که چطور یک عضو، سرطانی می شود.

زمانی که یک سلول پیر می شود و یا از بین می رود، سلول های دیگر با انجام فرآیند تقسیم سلولی اقدام به تولید سلول های جدید و جایگزین می کنند. این دستور برای تقسیم سلولی از مرکز سلول ها صادر می شود. زمانی که دستور تقسیم سلولی به اشتباه و بدون احتیاج بدن صادر شود موجب به وجود آمدن سلول های جدید به صورت مداوم و غیر منظم می شود که در انتها یک توده ای از سلول های بی نظم و اضافه را خواهیم داشت که موجب به وجود آمدن اختلال در بدن و در نهایت سرطان می شوند.

در مورد سرطان مری بیشتر بدانیم!
در مورد سرطان مری بیشتر بدانیم!

سرطان مری خوش خیم

بافت های سرطانی به دو دسته ی خوش خیم و بد خیم تقسیم می شوند.  در مورد سرطان مری هم این موضوع صدق می کتد. یکی از ویژگی های سرطان مری خوش خیم این است آهسته تر رشد می کنند، اما ممکن است در نهایت رشد این توده ها موجب به وجود آمدن اختلال در فعالیت های بدن شود. این توده های خوش خیم غیر سرطانی در نهایت در آینده موجب به وجود آمدن توده های سرطانی مری می شوند.

یکی از از وژگی های توده های غیرسرطانی مری این است که بدون علامت هستند اما در برخی موارد به علت وجود مشکلاتی در بلع و یا بازگشت غذا به مری فرد می تواند با مراجعه به پزشک از وجود این توده های خوش خیم در گلو آگاه شود.

که انجام سی تی اسکن، ام آر آی یا اندوسکوپی تشخیص نهایی برای وجود این توده ها در مری است.

تومورهای خوش خیم قابل برداشتن هستند و معمولا بعد از برداشتن، این تومورها دوباره عود نمی کنند. تومورهای خوش خیم سلول ها و اعضای دیگر را درگیر نمی کنند و در جای خود ثابت هستند. این تومور ها تهدیدی برای زندگی بیمار محسوب نمی شوند.

سن ابتلا به سرطان مری

درصد بالایی از افراد مبتلا به سرطان مری در سنین بالای 65 سال قرار دارند. اما این عارضه، افراد در گروه سنی مختلف را هم درگیر می کند.

تغذیه مبتلایان به سرطان مری

شاید شما و یا یکی از اطرافیانتان درگیر این بیماری شده باشد. تغذیه در طول درمان سرطان مری نقش حمایتی برای بیمار دارد تا بتواند مراحل درمان را به خوبی بگذراند. برای برطرف کردن نیازهای غذایی بدن و برای زنده ماندن و تغذیه سلول ها، در طول روز مقدار معینی از کالری باید به بدن فرد برسد.

شاید بیمار در طول شیمی درمانی دچار تهوع و یا کم اشتهایی باشد اما باید کالری لازم به بدن را برساند. در این زمان کارشناس تغذیه می تواند به میزان کالری مورد نیاز برای بدن را در بافت های غذایی نرم تر برای بیمار معرفی کند تا به راحتی هضم و بلعیدن باشد و فرد بتواند رژیم غذایی مناسبی داشته باشد.

غذای مناسب برای افراد مبتلا به سرطان مری کاملا به میزان پیشروی بیماری در فرد بستگی دارد، اینکه فرد قادر به بلعیدن غذا هست یا نه در تعریف نوع رژیم غذایی تاثیر بسزایی دارد.

پیشگیری و علل سرطان مری

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان مری خوب است که علل به وجود امدن این سرطان را بدانید تا در صورتی که قابل کنترل و پیشگیری بود از انجام این عوامل موثر در شکل گیری سرطان، اجتناب کنید.

 • کهولت سن: یک دلیل اجتناب ناپذیر در زندگی هر شخصی افزایش سن است. سرطان مری در افراد بالای 65 سال بسیار شایع است.
 • جنسیت(مذکر بودن): احتمال ابتلا به سرطان مری در مردان سه برابر زنان است. جنسیت را می توان یک عامل موثر در ابتلا به این بیماری دانست.
 • استعمال دخانیات: یکی از عوامل قابل کنترل برای پیشگیری از ابتلا به سرطان مری، کنترل و یا عدم استعمال دخانیات است.
 • مصرف زیاد مشروبات الکلی: یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به سرطان مری مصرف زیاد مشروبات الکلی است. حالا تصور کنید در کنار مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات را اضافه کنید. این دو عامل در کنار هم تاثیر ابتلا به سرطان مری را چند برابر می کند.
 • رژیم غذایی: در برنامه رژیم غذایی خود مصرف میوه و سبزیجات را به قدر کافی قرار دهید. این مواد غذایی سودمند علاوه بر مفید بودن برای تمام اعضای بدن می تواند احتمال ابتلا به سرطان مری را تا حدودی کاهش دهند.
 • چاقی مفرط: به راستی که مادر بیماری ها، لقب مناسبی برای چاقی و اضافه وزن است. چاقی علاوه بر مشکلات متفاوتی که برای بدن ایجاد می کند احتمال ابتلا به سرطان مری را تا حدود زیادی افزایش می دهد.
 • بازگشت اسید معده (reflux): عقبگرد اسید معده به داخل مری که به آن reflux معده می گویند در مدت زمان طولانی در صورت عدم درمان، موجب آسیب به بافت مری و در نهایت ابتلا به سرطان مری می شود.

طول عمر مبتلایان به سرطان مری

برای تخمین و پیش بینی طول عمر افراد مبتلا به سرطان مری نمی توان به طور قطع اظهار نظر کرد، چه بسا پیش بینی هایی که با واقعیت متغایر است.

برای پیش بینی طول عمر افراد مبتلا به سرطان مری می توان گفت در صورت تشخیص زود و به موقع، بهبود کامل بعد از گذراندن 5 سال از دوره های درمانی امکان پذیر است. در صورت پیشروی این بیماری متاسفانه به علت ضعیف شدن نای، شانس بیمار برای درمان کم تر می شود. متاسفانه بسیاری از بیماران زمانی که برای بلع و هضم غذا دچار مشکل هستند به پزشک مراجعه می کنند که در این مرحله سرطان پیشروی کرده است.

مراحل آخر سرطان مری

در مراحل آخر این بیماری فرد به شرایطی می رسد که امکان جویدن و بلعیدن غذای جامد را ندارد اما قادر به مصرف مایعات و غذاهای نرم مانند سوپ و ژله است.

در مراحل بعدی حتی بیمار قادر به استفاده از سوپ و ژله برای تغذیه نیست و تنها می تواند با استفاده از مایعات زندگی کند.

مرحله بعد پیشروی این بیماری به جایی می رسد که فرد حتی قادر به بلعیدن مایعات نیست و در آخر بیمار به جایی می رسد که حتی از قورت دادن آب دهان خود عاجز است.

تشخیص به موقع بیماری، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین بخش در درمان سرطان است. برای تشخیص بدرست و شروع درمان به موقع کافیست به پزشم متخصص …. حاذق و با تجربه مراجعه کنید تا به موقع درمان بیماری شما آغاز شود و به درمان قطعی منجر شود.​

راه های ارتباطی با دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی:

 • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴
 • (021) 22014532 – 22013068
 • (0938) 6921414 – (0938) 8907079
 • info@drsaberian.com
 • صفحه اینستاگرام

پاسخ

Call Now Button