(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

سرطان تخمدان یک از بیماری هایی است که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این شکل از سرطان، سلول های خاصی در تخمدان غیرطبیعی می شوند و به صورت غیر قابل کنترل تکثیر می شوند تا تومور ایجاد شود. تخمدان ها ارگان های تولید مثل خانم ها هستند که در آنها سلول های تخمک تولید می شوند. در حدود 90 درصد موارد، سرطان تخمدان بعد از 40 سالگی رخ می دهد و در برخی موارد بعد از 60 سالگی نیز رخ می دهد.

 

 

دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی با بهره مندی از به روز ترین امکانات و استفاده از مجهزترین تجهیزات پزشکی اقدام به درمان انواع بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های خونی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

سرطان تخمدان چگونه شکل می گیرد؟

شایع ترین شکل سرطان تخمدان ها در سلول های اپی تلیال موجود در سطح تخمدان بوجود می آید. با این حال، برخی از محققین معتقدند كه بیشتر سرطان های تخمدان در انتهای یكی از لوله های فالوپی در سلول های اپی تلیال در حاشیه انشعابات شیپوری مانند لوله های فالوپ  شروع می شوند سپس سلول های سرطانی به تخمدان مهاجرت می كنند.

سرطان همچنین می تواند در سلول های اپی تلیال که لایه شکمی (حفره) را تشکیل می دهند، آغاز شود. این شکل از سرطان، به نام سرطان اولیه صفاقی می باشد. سرطان صفاقی اولیه غالباً در تخمدان ها شیوع دارد. همچنین می تواند بعد از برداشتن تخمدان ها نیز ایجاد شوند.

در بعضی موارد، تومورهای سرطانی می توانند به بافت اطراف حمله کرده و در قسمت های دیگر بدن گسترش یابند. اگر سرطان تخمدان گسترش یابد، تومورهای سرطانی بیشتر در حفره شکم یا روی سطوح اندام های مجاور مانند مثانه یا روده بزرگ ظاهر می شوند. تومورهایی که از یک محل شروع می شوند و سپس به مناطق دیگر بدن سرایت می کنند که سرطان متاستاتیک نامیده می شوند.

 

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

علائم سرطان تخمدان

در مراحل اولیه سرطان تخمدان معمولاً علائم قابل توجهی بروز نمی کند. با پیشرفت سرطان، علائم و نشانه ها می توانند شامل:

 • درد یا احساس سنگینی در ناحیه لگن یا شکم تحتانی
 • احساس سیری زودهنگام حین خوردن غذا و یا از دست دادن اشتها
 • تغییر در عادت های ادراری یا روده باشد (نیاز به تخلیه سریع مثانه یا روده)
 • نفخ ( که به صورت مداوم نیست)
 • خونریزی واژن بین دوره های قاعدگی یا بعد از یائسگی
 • احساس درد در ناحیه کمر
 • خستگی شدید (احساس خستگی بسیار)
 • کاهش وزن غیر عادی

با این حال، این تغییرات می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و داشتن یک یا چند مورد از این علائم به این معنی نیست که یک زن مبتلا به سرطان تخمدان است.

آیا سرطان تخمدان ارثی است؟

برخی از سرطان های تخمدان ممکن است به نسل بعد نیز منتقل شود. این سرطان ها به عنوان سرطان های ارثی توصیف شده که با جهش های ژن ارثی همراه هستند. سرطان های تخمدان ارثی نسبت به موارد غیر ارثی به سرعت در بدن پراکنده می شوند.

درمان سرطان تخمدان چیست؟

شیمی درمانی: گاهی اوقات برای از بین بردن سلول های سرطانی، ممکن است بنا به تشخیص پزشک فوق تخصص آنکولوژی به شیمی درمانی احتیاج باشد. معمولاً این داروهای قدرتمند را از تزریق وریدی وارد بدن شود. اما در برای به نتیجه رسیدن سریع تزریق از طریق شکم صورت می گیرد.

پرتودرمانی: یکی از روش های بسیار موثر در از بین بردن سلول های سرطانی می باشد. پرتوهای تابیده شده از دستگاه های مخصوص پرتودرمانی شامل امواج پر انرژی به صورت دقیق به سلول های سرطانی تابیده می شود و آنها را از بین می برد.

هورمون درمانی: در برخی موارد، پزشک ممکن است استفاده از هورمون یا داروهای مهار کننده سرطان را پیشنهاد دهد. این روش درمانی بیشتر برای درمان تومورهای استرومائی تخمدان انجام می شود، نه سرطان اپی تلیال تخمدان.

 

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

سرطان تخمدان و روش های درمان آن

 

درمان هدفمند: این روش های درمانی از داروهای جدیدتری استفاده می شود که ضمن آسیب اندک به سلول های طبیعی اطراف سلول های سرطانی را پیدا و حمله کنند. با استفاده از این روش جلوی رشد، تقسیم یا تثبیت سلول های سرطانی گرفته می شود. این داروها یا به صورت خوراکی یا به صورت وریدی به بیمار تزریق می شود.

عمل جراحی: یکی از روش های بسیار مهم در درمان سرطان تخمدان، عمل جراحی می باشد. اما جراح در ابتدا یک بخش کوچکی از توده را برداشته و برای انجام بررسی های بیشتر درباره خوش خیم یا بدخیمی توده آن را به پاتولوژی ارسال می کند که این روش بیوپسی دارد. پس از تایید سرطان ، جراح برای خارج کردن تومور اقدام از طریق جراحی اقدام می کند.

احتمال انجام جراحی کاملا بستگی به میزان گسترش سرطان دارد. در برخی موارد ممکن است تخمدان ها، رحم، دهانه رحم یا لوله های فالوپ از بین بروند. سایر بافت هایی که به طور معمول برداشته می شوند شامل غدد لنفاوی، امنتوم (پیش بند چربی که روده ها را پوشانده است) و توده سرطانی می باشد. اگر بیمار در مراحل اولیه سرطان باشد و قصد داشته باشند تا در آینده بچه دار شود ممکن است جراح تمام اندام های تولیدمثل را خارج نکند.

سخن آخر

سرطان تخمدان جز یکی از بیماری هایی است که در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود و زمانی تشخیص داده می شود که بیماری بسیار پیشرفت کرده باشد. بنابراین بهتر است اگر در خانواده خود سابقه ابتلا سرطان تخمدان دارید با پزشک متخصص خود در این باره مشاوره های لازم را انجام دهید تا بررسی های لازم صورت گیرد.

 

راه های ارتباطی با دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی:

 • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴
 • (021) 22014532 – 22013068
 • (0938) 6921414 – (0938) 8907079
 • info@drsaberian.com
 • صفحه اینستاگرام

پاسخ

16 + هجده =

Call Now Button