(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

سرطان تیروئید

 

سرطان یکی از بیماری های شایع در قرن حاضر است که در اندام ها و بخش های مختلف بدن انسان بروز می کند. نکته ی بسیار مهم درباره یانواع سرطان ها تاثیر مستقیم زمان تشخیص سرطان در بهبودی و درمان آن است. اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود امکان درمان آن بالا رفته و می توان از انتقال آن به سایر بخش ها و گسترش بیشتر جلوگیری کرد. به همین منظور توجه شما را به صحبت های دکتر معصومه صابریان _ فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی درباره ی سرطان تیروئید جلب می کنم.

 

همه چیز درباره ی سرطان تیروئید

 

غده ی تیروئید

تیروئید غده ای است، که در جلوی گردن قرار دارد و هورمون هایی تولید می کند که در کنترل وزن بدن، درجه حرارت و فشار خون دخالت دارد. سرطان تیروئید از سلول های تیروئید منشا می گیرد و بیشتر در سن جوانی و میانسالی دیده می شود. سرطان تیروئید در بانوان شایع تر است.

وظیفه غده تیروئید کنترل متابولیسم بدن است و مصرف اکسیژن بدن است.

تغییرات سلول های سرطانی تیروئید

در نتیجه تغییرات سلول های تیروئید و تکثیر شدن آن­ها سرطان به وجود می­آید و به تدریج رشد می­کند.این نوع سرطان اگر به موقع تشخیص داده شود می تواند قابل درمان باشد.

سلول های تیروئید که سرطانی می شوند قدرت جذب ید آن ها افزایش پیدا می کند. و همین خاصیت به تشخیص و در بعضی مواقع به درمان سرطان تیروئید کمک می کند و از پایه های تشخیصی و درمانی  خواهد بود.

انواع سرطان تیروئید

1. سرطان پاپیلاری تیروئید

از انواع سرطان های تیروئید سرطان های پاپیلاری تیروئید هستند. که شایع ترین نوع سرطان تیروئید است. و از سلول های فولیکار تیروئید منشا می گیرد. این سلول ها مسئولیت تولید و ذخیره سازی هورمون تیروئید را به عهده دارند. سرطان پاپیلاری تیروئید رشد کندی دارد و اغلب در سن 30 تا 50 سالگی اتفاق می افتد.

این نوع سرطان  و می­تواند به گره های لنفاوی گردن سرایت کند.

2.سرطان فولیکولار تیروئید

سرطان بعدی سرطان فولیکولار تیروئید است که معمولا در افراد با سن بیشتر از 50 سال اتفاق می افتد و از جمله سرطان های خیلی تهاجمی محسوب نمی شود.این نوع سرطان نیز به گره های لنفاوی گردن سرایت می­کند.

3.سرطان مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری تیروئید از سلول های خاصی در تیروئید منشا می گیرند. که به آن ها سلول های سی گفته می شود که مسئولیت تولید هورمون کلسی تونین را بر عهده دارد. این نوع سرطان  از انواع سرطان های تیروئیدی است که با سندروم های ژنتیکی همراه است و سابقه فامیلی مثبت در این افراد دیده می شود.

از آنجایی که این نوع سرطان باعث به وجود آمدن هورمون کلسی تونین می­شود تشخیص آن در شروع بیماری از طریق آزمایش خون امکان پذیر است.این نوع از سرطان تیروئید کشنده است که درمان آن به دلیل سرعت بالای رشد سرطان خیلی سخت انجام می­شود.

4.سرطان آناپلاستیک تیروئید

نوع بعدی سرطان آناپلاستی هست که از جمله سرطان های نادر تیروئید است و سرعت رشد و تکثیر سلول های سرطانی در این نوع سرطان بسیار زیاد است و جزو مواردی است که متاستاز می دهد و گسترش پیدا می کند و معمولا در افراد بالای شصت سال دیده می شود.

5. لنفوم تیروئید

این نوع  سرطان نیز گونه نوع نادر دیگری از سلول های سرطانی تیروئید است. که از سلول های سیستم ایمنی بدن در تیروئید منشا می گیرند و رشد آن ها سریع است و معمولا در افراد مسن اتفاق می افتد.

علائم سرطان تیروئید

علائم این سرطان بیشتر به شکل احساس توده ای در جلوی گردن بروز می کند. توده ای که درد ندارد در قسمت پایین و جلوی گردن لمس می شود. این توده توده ای سفت است به راحتی در زیر پوست حرکت نمی کند.  ثابت است و توده ای است که در طول زمان بزرگ و بزرگ تر می شود. خشونت صدا که غیر قابل توجیه باشد، گلو دردی اکه خوب نمی شود، درد گردن و اختلال در بلع غذا و اختلال تنفسی از علائم دیگری است که در آن دیده می شود.

در برخی موارد ممکن است باعث سرفه­ های شدید شود.البته با مشاهده این علائم در خود خیل نگران نشوید زیرا گاهی ممکن است که این توده­ها و ورم گلو به دلیل عفونت­های ویروسی باشد.

اگر فردی  هر کدام از این علائم را در خود دید حتما باید به پزشک مراجعه نماید. تا معاینات و بررسی های دقیق برای تشخیص بیماری انجام شود.

عوامل موثر در ایجاد سرطان

دلایل به وجود آورنده سرطان تیروئید نیز مانند انواع دیگر آن بطور کامل شناخته شده نیستند.اما دلایلی وجود دارد که امکان ابتلا به این بیماری را افزایش می­دهد.

در برخی موارد دلیل بروز سرطان ممکن است از طریق انتقال ژن از طرف والدین باشد و عامل ژنتیک در بوجود آمدن انواع این سرطان می تواند نقش داشته باشد.

در صورتی که بدن دچارکمبود ید شود ریسک ابتلا به سرطان افزایش پیدا می­کند چرا که ید نقش تعیین کننده­ای در کارکرد غده تیروئید دارد.

عواملی که مستعد کننده ی سرطان هستند، جنسیت زنان و تماس با تابش اشعه است. به خصوص در افرادی که در سن پایین در ناحیه سر و گردن رادیوتراپی می شوند و اشعه به آن ها می تابند، اتفاق می افتد.

 سرطان تیروئید در میان چه کسانی بیشتر رایج  است؟

سرطان تیروئید بیشتر در میان زنان اتفاق می­افتد و در میان افراد سفید پوست رایج ­تر است.  زنان معمولا از سن 40 تا 50 سالگی ممکن است به این سرطان دچار شوند اما  برای مردان ممکن است از سنین 60 تا 70 سالگی به وجود بیاید.

نحوه ی تشخیص سرطان

در اولین قدم پزشک از طریق معاینه فیزیکی ناحیه گردن و پرسیدن سوالاتی در مورد علائمتان و سابقه خانوادگی به تشخیص سرطان می­پردازد.در صورتی که در میان خانواده­تان سابقه ابتلا به سرطان تیروئید وجود داشته باشد پزشک آزمایشات ژنتیک را برایتان تجویز خواهد کرد.

برای تشخیص، علاوه بر تست های تصویر برداری، اسکن تیروئید و آزمایش های خون از نمونه برداری استفاده می شود.یک نمونه با سوزن از تیروئید برداشته می شود سپس آن نمونه ی پاتولوژی بررسی می شود و تشخیص پزشک بر اساس آن قطعی می گردد.

درمان سرطان تیروئید

سرطان تیروئید حتی در شدیدترین انواع آن می­تواند قابل درمان باشد.خوشبختانه به دلیل پیشرفت های سریع علم پزشکی و بوجود آمدن روش­های جدید درمان احتمال اینکه فرد مبتلا به سرطان بطور کامل بهبودی یابد خیلی زیاد است.

طیف متفاوتی از شیوه های درمان تیروئید وجود دارد ازجمله:

1. دارو درمانی

درصورتی که مشکلات تیروئیدی شما مرتبط با کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد، میتوان با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و بهره گیری از داروهای تجویزی از سوی پزشک، از پیشروی بیماری پیشگیری کرده و همچنین هورمون های تیروئید را در سطحی متعادل قرار داد.

2. جراحی

یکی از روش­های درمان سرطان تیروئید جراحی تیروئید خود شامل روش های متفاوتی است. در برخی موارد بخشی از تیروئید فرد برداشته می شود و اما درصورت پیش روی بیماری، لازم است کل تیروئید برداشته شود. همچنین جراحی غددلنفاوی که در مجاورت غده تیروئید قرار دارند نیز در زمره شیوه های جراحی تیروئید شناخته می گردد.

3.شیمی درمانی و پرتودرمانی

یکی از شیوه های درمانی مشکلات تیروئید می تواند شیمی درمانی یا پرتودرمانی به منظور از بین بردن سلول های سرطانی باشد. البته این شیوه ها صرفا درمان تیروئید پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و عموما متخصصین ترجیح می دهند از سایر شیوه ها استفاده کنند.

4.درمان با ید رادیواکتیو

یکی از ویژگی­های منحصربه فرد سلول­های تیروئید اینست که قادر به جذب ید هستند.این سلول­ها ید را از جریان خون گرفته و برای تولید هورمون از آن استفاده می­کنند.

بعد از جراحی سرطان و درآوردن تیروئید ید رادیواکتیو به صورت یک قرص به بیماران داده می­شود.برای اینکه اطرافیان بیمار در معرض رادیواکتیو قرار نگیرند به مدت چند روز بیمار نباید با دیگران تماس داشته باشد.

سلول­های سرطانی ید سمی را جذب و تلغیظ می­کنند،سلول­ها بدون هر عارضه­ای از بین می­روند.تقریبا تمام بیماران غیر از بیمارانی که مبتلا به سرطان مدولاری تیروئید هستند به این نوع درمان نیاز دارند زیرا سلول­های سرطان مدولاری قادر به جذب ید رادیواکتیو نیستند.

استفاده قرص تیروئید  لووتیروکسین یک هفته بعد از درمان ید رادیواکتیو شروع  می­شود و ممکن است تا پایان عمر نیاز به مصرف آن باشد.برای جلوگیری از عود سرطان تیروئید لازم است هر 6 ماه یکبار بیمار توسط متخصص غدد معاینه شود و یکسری آزمایش خون را انجام دهد.

5. رادیو تراپی خارجی

  رادیو تراپی خارجی زمانی استفاده می­شود که درمان با ید رادیواکتیو تأثیری نداشته باشد.

این روش برای مدت چهار تا شش هفته و یکبار در روز انجام می­شود و ممکن است شامل عوارض زیر باشد که بعد ازچند هفته از بین می­­روند.

  • احساس درد در زمان بلع غذا
  • خشک شدن دهان
  • احساس خستگی بدنی

6.درمان با تزریق الکل

برای درمان سرطان­های کوچک تیروئید که جراحی روش مناسبی برای درمان نیست می­توان از این روش استفاده کرد. و همچنین برای جلوگیری از عود سرطان در غدد لنفاوی استفاده می­شود.

شیوه های طبیعی به عنوان مکمل درمانی سرطان تیروئید

علاوه بر شیوه های فوق الذکر، می توان از سایر روش های موثر و تاثیرگذار در کنار درمان تیروئید صحبت کرد ازجمله:

استفاده از گیاهان دارویی

مصرف انواع ویتامین ها با تجویز پزشک و به میزان لازم

استفاده از انواع روغن ها ازجمله روغن پامچال

مصرف انواع سبزیجات

یوگا

مدیتیشن و سایر روش های دستیابی به آرامش ذهن

دکتر معصومه صابریان  فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی  شما عزیزان می توانید  برای هر گونه عارضه یا تورم غیر عادی در غده تیروئید می توانید به مطب دکتر معصومه صابریان مراجعه نمایید.
تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

در نتیجه

اگر پزشک ابتلای شما سرطان را تشخیص داده است در انتخاب پزشک دقت نمایید و تحت درمان  بهترین دکتر برای سرطان در تهران قرار بگیرید تا با توجه به نوع سرطان بهترین روش درمانی را اعمال نمایند.

برای هر گونه عارضه یا تورم غیر عادی در غده تیروئید می توانید به مطب دکتر معصومه صابریان مراجعه نمایید.

دیدگاه

4 + هفده =

Call Now Button