(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

سرطان معده را جدی بگیرید!

سرطان معده را جدی بگیرید!

سرطان معده پنجمین علت عمده ایجاد سرطان و سومین علت مرگ مرتبط با سرطان در سراسر جهان می باشد. متاسفانه بالاترین آمار مبتلایان این نوع سرطان به کشور ایران اختصاص دارد. سرطان معده در مردان بعد از سرطان ریه شایع ترین نوع سرطان می باشد که سلول های سرطانی در ناحیه پوشش داخلی معده ایجاد می شود.

سرطان معده به سختی تشخیص داده می شود زیرا در ابتدا هیچ علائمی بروز نمی کند.زمانی که علائم بروز می کنند سرطان به مرحله پیشرفته رسیده و ممکن است متاستاز هم پیدا کند. متاستاز زمانی اتفاق می افتد که سرطان در بخش های دیگر بدن بخش شود، سرطان معده در آسیا و اروپای شرقی شایع تر می باشد و اغلب در مردان دو برابر بیشتر از زنان اتفاق می افتد.

دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی با بهره مندی از به روز ترین امکانات و استفاده از مجهزترین تجهیزات پزشکی اقدام به درمان انواع بیماری هایی مانند سرطان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

در واقع سرطان معده شامل رشد سلول های سرطانی در پوشش داخلی معده می باشد و در سلول های تشکیل دهنده مخاط معده که پوشاننده آن هستند، پرورش پیدا می کنند. این نوعی آدنوکارسینوما می باشد و حدود 90 تا 95 درصد از سرطان های معده را به خود اختصاص می دهد که به عنوان سرطان معده شناخته شده اند.

مراحل سرطان معده

به طور کلی سرطان معده چهار مرحله دارد:

مرحله اول: سرطان در این مرحله به بالاترین لایه پوششی معده محدود می شود.

مرحله دوم : در مرحله دوم، سرطان معده به لایه های عمیق تر ماهیچه ای معده یا مری گسترش پیدا می کند.

مرحله سوم : در مرحله سوم، سرطان ممکن است در سرتاسر لایه های معده رشد کند و به عضوهای اطراف معده نیز سرایت کند.

مرحله چهارم : مرحله چهارم سرطان معده نشان دهنده سرطان متاستازیک یا پیشرفته می باشد.

سرطان معده را جدی بگیرید!

سرطان معده را جدی بگیرید!

علل ابتلا به سرطان معده

معده بالاترین قسمت از دستگاه گوارش است که مسئول هضم و انتقال مواد غذایی به بقیه ارگان های گوارشی می باشد. سرطانی شدن و رشد خارج از کنترل موجب تشکیل تومور می شود. تعدادی از عوامل خطر وجود دارند که ممکن است یک فرد را مستعد پیشرفت این سلول های سرطانی کند. این عوامل ممکن است شامل عفونت باکتریایی اچ پیلوری مصرف سیگار، داشتن سابقه  پولیپ های معده، داشتن رژیم غذایی پر نمک و دودی، مصرف بیش از حد ترشی، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان لنفوم، معده و تومورهایی که در قسمت های دیگر دستگاه گوارش وجود دارند.

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان معده

از مهم ترین نشانه های ابتلا به سرطان معده کاهش وزن و درد شکم می باشد، به همین خاطر است که همواره توصیه می شود اگر درد شکمی بلا توجیح بیش از چندین روز طول بکشد حتما باید به پزشک مراجعه شود. به ندرت ممکن است فرد با یک خونریزی ناگهانی و بارز بروز کند و بعد از آن تشخیص داده شود که فرد مبتلا به سرطان معده می باشد. در هر حال سرطان معده ممکن است با نشانه هایی بروز کند که شامل موارد ذیل می باشد:

 • التهاب طولانی مدت معده
 • خستگی
 • سوزش معده شدید و مکرر
 • تهوع و استفراغ موقعیتی
 • ناراحتی در شکم که ممکن است بعد از خوردن غذا بدتر شود.
 • مدفوع خونی
 • کاهش اشتها همراه با کاهش وزن
 • نفخ دائم
 • احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی از غذا
 • بی اشتهایی
 • زردی
 • بی قراری

سرطان معده را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص دقیق و درست سرطان معده معمولا توسط یک آنکولوژیست خوب انجام می شود. پزشک معمولا در مورد سابقه پزشکی از بیمار سوال می کند تا از وجود عوامل خطر سرطان معده در بدن او آگاه شود که آیا عضوی از خانواده به ابن بیماری مبتلا است یا خیر.

همچنین ممکن است پزشک آزمایشاتی برای بیمار درخواست بدهد، این آزمایشات شامل عکسبرداری است که ممکن است شامل سی تی اسکن و نوع خاصی از ایکس ری به نام بلع باریم باشد.

تست آندوسکوپی: که نوعی دیگر از آزمایشات تشخیص سرطان معده باشد که با انجام آن تشخیص سرطان معده آسانتر می شود.اگر طی آندوسکوپی ناحیه مشکوکی یافت شود ممکن است بیوپسی یا نمونه برداری انجام شود. همچنین برای تشخیص متاستازیک بودن سرطان امکان جراحی اکتشافی نیز وجود دارد. آندوسکوپی در واقع یکی از بهترین روش تشخیص سرطان معده در حال حاضر در تمام نقاط جهان می باشد.

آندوسکوپ در واقع لوله ای است وارد معده می شود. تصویر ضایعه سرطانی معده به خوبی توسط دوربین قابل مشاهده می باشد. گرچه گاهی اوقات زخم های که اکثر اوقات ساده به نظر می آید بروز یک سرطان را خبر می دهد و با نمونه هایی که از حاشیه های زخم ها گرفته می شود می توان تشخیص داد که فرد به سرطان معده مبتلا است.

پیشگیری از سرطان معده

توصیه بسیار مهم در افرادی که نگران ابتلا به سرطان معده هستند (غیر از بحث خانوادگی و استعداد ابتلا افراد درجه یک خانواده)، استفاده از غذاها، میوه و سبزیجات تازه و همچنین مصرف مواد غذایی که نیاز به نگهداری در یخچال دارند، بسیار اهمیت دارد. کما اینکه اعتقاد بر این است، شایع ترین علت ابتلا به سرطان مصرف غذاهای مانده و آلوده به باکتری ها می باشد. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی و برنامه زندگی مناسب می توان در جهت داشتن یک معده سالم قدم برداشت. مصرف به اندازه کالری، پروتئین و ویتامین و مصرف فراوان از سبزی ها و میوه ها می تواند در این راه بسیار کمک کننده باشد.

سرطان معده را جدی بگیرید!

سرطان معده را جدی بگیرید!

درمان سرطان معده

درمان سرطان معده ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و دارو درمانی باشد. اگر ضایعه قابل جراحی باشد درمان اصلی سرطان معده جراحی می باشد اما اگر قابل جراحی نباشد و محدود به بافت های اطراف معده باشد ممکن است با مجموعه شیمی درمانی و رادیوتراپی توام یا به تنهایی می توان ضایعه را محدود کرد سپس اقدام به جراحی کرد. بعد از جراحی بسته به میزان پاسخی که از جراحی دریافت شده از اقدام پیش از جراحی و بعد از جراحی ممکن است درمان های تکیملی مانند رادیوتراپی شیمی درمانی ضرورت داشته باشد.

جراحی : هدف از جراحی خارج سازی همه سلول های سرطانی و تومورها بدن است که شامل خود معده و حتی برخی بافت های سالم اطراف آن باشد. در جراحی ممکن است بخشی از معده که درگیر شده خارج می شود که ساب توتال گاسترکتومی نام دارد یا ممکن است کل معده و برخی از بافت های اطراف آن خارج می شود که توتال گاسترکتومی نام دارد.

شیمی درمانی : درمان با داروهای شیمیایی انجام می شود. شیمی درمانی موجب از بین رفتن سلول های سرطانی می شود. برخی از داروهای هدفمند نیز ممکن است برای درمان استفاده شود. داروهای هدفمند ممکن است به صورت ترکیبی با داروهای شیمی درمانی استفاده شوند.

پرتو درمانی : در پرتو درمانی معمولا از انرژی اشعه با قدرت بالا استفاده می شود. به عنوان مثال ایکس ری ها و پروتون ها که موجب از بین رفتن سلول های سرطانی می شود.

گاهی پرتو درمانی و شیمی درمانی ممکن است با هم انجام شوند. ترکیب این روش ها معمولا با هم و برای از بین بردن سلول های سرطانی کمک بسیاری می کند.

درهر حال با استفاده از روش های مدرن، سرطان معده تا حدود زیادی نسبت به گذشته درمان شده و تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به سرطان معده نجات پیدا کرده اند.

سخن آخر

مراقبت حمایتی به وسیله تیم پزشکان و پرستاران و دیگر افراد حرفه ای آموزش دیده موجب تقویت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده آنها می شود. اگر مراقبت های حمایتی همراه با دیگر درمان های مناسب استفاده شود مسلما کمک زیادی به افراد مبتلا سرطان می کند و احساس بهتری را در آنها ایجاد می کند و طول عمر آنها را افزایش می دهد.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی:

 • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴
 • (021) 22014532 – 22013068
 • (0938) 6921414 – (0938) 8907079
 • info@drsaberian.com
 • صفحه اینستاگرام

نظرات بسته شده است.

Call Now Button