(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

علائم هشدار دهنده سرطان رحم

سرطان رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در میان خانم ها می باشد که معمولا از ناحیه گردنه رحم آغاز می شود. سرطان رحم معمولا از رشد غیرطبیعی سلول های رحم ایجاد می شود که این سول های توانایی گسترش به دیگر نواحی بدن را نیز دارد.

علاماتی که می توانند هشداری باشند که ممکن است فرد دچار سرطان بدخیم رحم شده باشد بدین قرار است:

خونریزی هایی از واژن که بسیار غیر طبیعی باشد و به هیچ کدام از فرایند های طبیعی فرد مثل پریود و غیره مربوط نمی شوند مثلا خونریزی در دوران یائسگی درد هایی که در نواحی شکم، پاها و لگن احساس می کنید می تواند از علائم شایع سرطان رحم باشد.زمانی که سرطان پیشرفت کند ممکن است منجر به حالت تهوع هم بشود.

این علائم بسیار جدی بوده و حتما باید با پزشک متخصص در میان بگذارید.

 در این میان ممکن است خانم ها سوالاتی را در مورد این بیماری از پزشک متخصص خود بپرسند که:

از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم؟

آیا سرطان رحم کشنده است؟

آیا با برداشتن رحم سرطان از بین می رود؟

در این مقاله قصد داریم مطالبی را خصوص موضوع سرطان رحم ارائه دهیم.

دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی با بهره مندی از به روز ترین امکانات و استفاده از مجهزترین تجهیزات پزشکی اقدام به درمان انواع بیماری هایی مانند سرطان و بیمای های خونی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

علائم سرطان رحم چیست؟

یکی از توصیه هایی که همواره پزشکان متخصص به زنان و دختران ارائه می کنند این است که در برابر یکسری علائم و نشانگان بسیار حساس بوده و در صورت بروز و ظهور به سرعت به اولین پزشک متخصص رجوع کنند.

یک نکته مهمی که در خصوص سرطان رحم در خانم ها وجود دارد این است که در ابتدا خیلی بی صدا و بدون علائم خاصی شروع می شوند اما پس از آنکه دوره اوج خود را شروع کنند علائم خود را بروز می دهند. پس بنابراین باید به محض مشاهده علائمی که ذکر کردیم، به سرعت روند درمانی را آغاز کنید مبادا که روز به روز وضعیت جسمی تان وخیم تر شده و در نتیجه روند درمان را پیچیده تر کند.

علائم سرطان رحم با توجه به نوع آن متفاوت است اما می توان از شایع ترین علائم آن به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکرر ادرار واحساس درد در حین ادرار
 • به وجود آمدن درد در قسمت لگن و شکم
 • احساس درد در زمان نزدیکی
 • کاهش وزن ناگهانی
 • دیده شدن خون در مدفوع
 • بی اشتهایی
 • اختلالات تنفسی

چرا به سرطان رحم دچار می شویم؟

دلایل مشخصی برای سرطان رحم وجود ندارد اما یکسری عوامل وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.از جمله این عوامل می توان به ژنتیک اشاره کرد.

سرطان رحم در واقع در اثر جهش ژنتیکی در سلول های آندومتر و رحم به وجود می آید.

جهش ژنتیکی باعث غیر طبیعی شدن سلول ها خواهد شد. سلول های طبیعی در یک زمان مشخصی رشد می کنند و از بین می روند اما سلول های غیرطبیعی خارج از کنترل می شوند، به بافت های اطراف گسترش پیدا می کنند و تبدیل به سرطان می شوند.

عوامل زیر می توانند در ابتلای به سرطان رحم مؤثر باشند:

 • چاقی و اضافه وزن
 • افرادی که به دلیل ابتلای به سرطان سینه هورمون درمانی می کنند
 • بالا رفتن سطح استروژن
 • دیابت
 • داشتن سابقه سرطان در خانواده و نزدیکان
 • زنانی که اصلا سابقه بارداری نداشته اند
 • کسانی که به تخمدان آنها پلی کیستیک است

درجه بندی سرطان رحم کدامند؟

سرطان رحم از نوع بیماری هایی است دارای مراحل ابتدایی و نقطه اوج است. در مرحله اول سرطان یا توده های سلولی فقط مناطق بالایی رحم را آلوده کرده اند، در صورت گسترش و رسیدن به مرحله دوم غده های سرطانی به دهانه رحم می رسد. هرگاه سرطان به بیرون از رحم گسترش پیدا کند و واژن را درگیر کند در این مرحله می گوییم مرحله سوم را آغاز کرده است.
آخرین مرحله مرحله ای است که تمام مثانه، روده بزرگ و ریه ها را دچار کرده است.

علائم هشدار دهنده سرطان رحم
علائم هشدار دهنده سرطان رحم

 

درمان قطعی سرطان رحم

پس از آنکه علامت های مشکوک را شناسایی کردید اگر به پزشکان متخصص رجوع کنید در مراحل ابتدایی اقداماتی از قبیل نمونه برداری از رحم، سونوگرافی، انجام می شود. در پاره ای از موارد زنان به دلایل جسمی طاقت و توان نمونه برداری را ندارند به همین جهت در این مواقع از کورتاژ استفاده می شود. سونوگرافی داخل رحمی نیز می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد ولی کارایی نمونه برداری از رحم را ندارد.
تمام این اقدامات برای این صورت می گیرد که نوع و شدت سرطان رحم را مشخص کند. پس از آنکه این موارد مشخص گردید روش درمان از سوی پزشک مشخص می شود.
انواع روش های درمان سرطان رحم بدخیم وجود دارد ازجمله : شیمی برداری، تخلیه رحم و تخمدان ها و در آخر نیز روش پرتو درمانی.

درمان قطعی سرطان رحم  معمولا  برداشتن رحم و لوله های فالوپ است اما می توان از پرتو درمانی ، شیمی درمانی وهورمون درمانی نیز استفاده کرد.ایمونوتراپی نیز به سیستم ایمنی در مبارزه با سرطان به بیمار کمک می کند.

برای بررسی بافت آندومتر پزشک سونوگرافی ترانس واژینال را تجویز می کند.در این نوع سونو گرافی دستگاه عصا مانندی وارد واژن می شود و از فضای رحم تصویر ویدیویی تهیه می کند که به واسطه آن می توان به وجود هر گونه ناهنجاری پی برد.

درمان قطعی بیماری سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که بیمار در آن قرار دارد.

آیا سرطان رحم کشنده است؟

از مهم ترین سوالاتی که بیماران مبتلا و همراهان شان می پرسند این است که سرطان رحم چقدر می تواند خطرناک باشد و چقدر می تواند منجر به مرگ ومیر شود. برای پاسخ به این سوال باید گفت واقعیت این است که میزان نگران کنندگی سرطان بستگی به مرحله ای ست که سرطان در آن مرحله قرار داشته باشد. هرچقدر سرطان پیشرفته تر باشد و زمان بیشتری از بروز آن گذشته باشد به همان میزان خطرناک تر است.
از این رو در رسانه های مختلف و نیز از طرق مختلف به زنان ( خاصه زنانی که متاهل هستند ) گفته می شود که حتما تست های تشخیصی را در زمینه بیماری های زنانه انجام دهید. با این روش اگر به سرطان مبتلا و یا در آستانه ابتلا و یا مشکوک به ابتلا باشید در همان مراحل اولیه فرایند درمان ساده تر قابل انجام است.
نکته ای که قابل طرح است، موضوع ابتلا دختران به این نوع از سرطان های زنانه است. باید گفت دختران جوان نیز احتمال ابتلا به سرطان رحم را دارند اما خوشبختانه آماری که گزارش شده است بسیار کمتر است نسبت به آمار ابتلای زنان متاهل. پس بهتر است دختران جوان و مجرد نیز نسبت به نشانه ها حساس باشند و اقدامات لازم برای جلوگیری و یا تشخیص علائم مشکوک را انجام دهند.

علائم هشدار دهنده سرطان رحم
علائم هشدار دهنده سرطان رحم

از آنجایی که سرطان رحم به سرعت به دیگر نقاط بدن منتشر می شود لذا تشخیص به موقع آن می تواند بسیار کمک کننده باشد.از این رو توصیه می شود قبل از شروع درمان بررسی هایی مانند لامینوگرام قفسه سینه  و اسکن کبد انجام شود.

 نحوه پیش گیری از سرطان رحم

برای این که خطر مبتلا شدن به سرطان رحم کمتر شود بایستی یکسری موارد را رعایت کنیم:

 • از پزشک خود در ارتباط با شیوه کنترل علائم یائسگی و خطرات احتمالی آن مشورت بگیرید.
 • قرص های ضد بارداری ممکن است عوارض زیادی داشته باشند اما خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش می دهند.سعی کنید در مصرف آنها محتاط باشید و حتما تحت نظر پزشک از آنها استفاده کنید.
 • همانطور که اشاره کردیم چاقی و اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.بنابراین بایستی برای رسیدن به تناسب اندام به تغذیه سالم و فعالیت بدنی مداوم توجه داشته باشید.

 

بهترین دکتر آنکولوژی برای درمان سرطان رحم

همواره این سوال از سوی بیماران مطرح می شود که بهترین دکتر آنکولوژی را بر حسب چه معیار هایی می توانند انتخاب کنند. مجموعه ای از ویژگی هایی وجو دارد که لازم است به آنها توجه کنید:
· کارنامه کاری پزشک مهم ترین ملاکی است که بتواند اثبات کند چقدر قابل اعتماد و متخصص است. بسیاری از پزشکان در کشور ما خوشبختانه تاریخی قابل دفاع دارند و کاملا توانایی و مهارت خود را در زمینه کاری شان به منصه ظهور رساندند.
· یکی از مهم ترین ویژگی هایی که پزشکان باید در کار خود در نظر بگیرند وجدان کاری است. وجدان کاری در مواقعی که فرد مراجعه کننده نیاز مالی داشته باشد باعث می شود کمی مدارا کنند و درمان بیمار را در اولیت کار خود قرار دهند و تا حد امکان همراهی های لازم را با وی داشته باشند.

نتیجه گیری

در انتها امیدواریم به هدف خود که نگارش مطالبی مفید و کاربردی برای شما بود، رسیده باشیم. همواره برای انجام مشاوره ها به مطب پزشکان متخصص بروید و مشاوره های فردی را دریافت کنید که مربوط به خود شما باشد. و با مطالعه این مطالب نگران نشوید که احتمالا شما هم مبتلا هستید. تشخیص را به عهده پزشکان متخصص قرار بدهید.

راه های ارتباطی با دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی:

 • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴
 • (021) 22014532 – 22013068
 • (0938) 6921414 – (0938) 8907079
 • info@drsaberian.com
 • صفحه اینستاگرام

 

پاسخ

Call Now Button