(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

بهترین روش های درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم امروزه شامل روش های مختلفی است که با توجه به شرایط بیماران در نظر گرفته می شود. اولین اقدام در درمان سرطان رحم نمونه برداری و بررسی وضعیت توده های سرطانی در آن است. بعد از بیوپسی و تصویربرداری های لازم شدت بیماری و میزان وخیم بودن آن مشخص می شود که در این صورت یکی از روش های درمان سرطان و یا چند مورد به صورت همزمان مورد تجویز و استفاده قرار می گیرد. به طور کلی برای درمان سرطان رحم از روش های زیر استفاده می شود :

  • درمان سرطان رحم از طریق جراحی
  • درمان سرطان رحم با هورمون درمانی
  • درمان سرطان رحم با شیمی درمانی

با توجه به وضعیت بیمار بهترین طرح درمان در نظر گرفته می شود و نسبت به شرایطی که دارد سعی در این است که در کم ترین زمان کنترل خوبی بر سلول های سرطانی ایجاد شود.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم با جراحی

درمان سرطان رحم با جراحی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شیوه های کم تهاجم تر پاسخگویی مناسب را نداشته باشند و یا اینکه شیوع بیماری در مراحل پیشرفته قرار گرفته باشد. در این وضعیت جراح سعی دارد که با برداشتن رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ بخش های درگیر با توده و سلول های سرطانی را حذف کند و از این طریق مانع از رشد بیشتر و یا تکثیر آن شود. معمولا بعد از جراحی هم نیاز به داروهای شیمی درمانی برای کنترل بهتر سلول های سرطانی می باشد.

درمان سرطان رحم با هورمون درمانی

هورمون درمانی یک تکنیک است که مانع از رشد سرطانی هورمون های رشد می شود. در واقع یا باعث متوقف کردن عملکرد و پیشرفت آن می شود یا آن را از بین برده و با سلول های سالم جایگزین می کند. هورمون درمانی به عنوان روشی مکمل برای شیمی درمانی یا پرتودرمانی در نظر گرفته می شود که تاثیرات چشمگیری در درمان انواع سرطان و درمان سرطان رحم دارد. دوز مصرفی و میزان مصرف داروهای هورمونی در این روش به تشخیص بهترین متخصص آنکولوژی بستگی دارد.

پس از آنکه علامت های مشکوک را شناسایی کردید اگر به پزشکان متخصص رجوع کنید در مراحل ابتدایی اقداماتی از قبیل نمونه برداری از رحم، سونوگرافی، انجام می شود. در پاره ای از موارد زنان به دلایل جسمی طاقت و توان نمونه برداری را ندارند به همین جهت در این مواقع از کورتاژ استفاده می شود. سونوگرافی داخل رحمی نیز می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد ولی کارایی نمونه برداری از رحم را ندارد.
تمام این اقدامات برای این صورت می گیرد که نوع و شدت سرطان رحم را مشخص کند. پس از آنکه این موارد مشخص گردید روش درمان از سوی پزشک مشخص می شود.

درمان سرطان رحم بدخیم


انواع روش های درمان سرطان رحم بدخیم وجود دارد ازجمله : شیمی برداری، تخلیه رحم و تخمدان ها و در آخر نیز روش پرتو درمانی.

درمان قطعی سرطان رحم  معمولا  برداشتن رحم و لوله های فالوپ است اما می توان از پرتو درمانی ، شیمی درمانی وهورمون درمانی نیز استفاده کرد.ایمونوتراپی نیز به سیستم ایمنی در مبارزه با سرطان به بیمار کمک می کند.

برای بررسی بافت آندومتر پزشک سونوگرافی ترانس واژینال را تجویز می کند.در این نوع سونو گرافی دستگاه عصا مانندی وارد واژن می شود و از فضای رحم تصویر ویدیویی تهیه می کند که به واسطه آن می توان به وجود هر گونه ناهنجاری پی برد.

درمان قطعی بیماری سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که بیمار در آن قرار دارد.

یکی از سوالاتی که بیماران در زمان مراجعه برای درمان سرطان رحم می‌پرسند، میزان موفقیت روش های درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در رحم می باشد.

میزان موفقیت درمان سرطان رحم با شیمی درمانی

 در پاسخ به بیماران باید گفت که درمان سرطان رحم با توجه به شرایط بیمار و وضعیت سیستم ایمنی بدن، همچنین میزان شیوع بیماری در بدن و شدت رشد آن بستگی دارد، شیوع بیماری در افراد مختلف متفاوت می باشد. نکته ای که در درمان سرطان مهم است انتخاب روش درست و دقیق با توجه به شرایط بیمار است که بتوانند در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را ارائه دهد. ممکن است که متخصص آنکولوژی روش های مختلفی را در نظر بگیرد و با امتحان کردن هر یک از آنها به یک نتیجه واحد برسد اما در مجموع امروزه روش های ارائه شده است که عوارض سرطان رحم را تا مقداری بسیاری کاهش می دهد و همچنین های ارائه شده است که روند رشد سلول های سرطانی را کندتر و یا متوقف می‌سازد.

 یکی از اصلی ترین درمان های سرطان رحم برداشتن رحم با روش هیسترکتومی است که در آن تخمدان ها و لوله های فالوپ نیز برداشته می‌شود. امکان بارداری بعد از عمل سرطان رحم برای خانم ها وجود ندارد اما با توجه به مفید بودن این روش برای جلوگیری از شیوع بیماری و یا تشدید آن باعث می شود که بیماران رضایتمندی کاملی از انجام آن داشته باشند . همان طور که بیان شد درمان سرطان رحم با توجه به مرحله و میزان پیشرفت سرطان برای بیمار در نظر گرفته می‌شود و در بسیاری از موارد از روش های مکمل درمان سرطان مانند پرتو درمانی یا شیمی درمانی هم کمک گرفته می شود. همان طور که بیان شد در خانم هایی که هنوز یائسه شده اند انجام عمل هیسترکتومی باعث می شود که امکان بارداری برای ایشان دیگر وجود نداشته باشد. امروزه روش هایی مانند هورمون درمانی هم ارائه شده است که با توجه به شرایط بیمار ممکن است انجام آن توسط متخصص آنکولوژی توصیه شود. این تکنیک مکمل و کار آمد است ونتایج خوبی را نیز ارائه می دهد. ممکن است یک بیمار به طور هم زمان و دوره ای از روش های مختلفی از درمان سرطان کمک بگیرد.

درمان سرطان در مراحل پیشرفته از سرطان رحم چگونه است ؟

 معمولا برای درمان سرطان رحم در مواردی که بیماری پیشرفته شده باشد درمان های سنگینی مد نظر قرار می‌گیرد، شیمی درمانی اولین گزینه ای است که انجام می‌شود و دوز داروهای شیمیایی که در این دوره ها دریافت می شود معمولاً سنگین و بالا می باشد. در صورتی که سرطان بسیار شدید و پیشرفته شده باشد امکان معالجه و یا درمان آن وجود ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری نموده و یا رونده تکثیر سلول‌های سرطانی را کندتر کرد. به همین منظور از شیمی درمانی و پرتودرمانی روش هایی هستند که بهبود وضعیت مریض و یا جلوگیری از رشد سرطان را امکان پذیر می کند. همان طور که بیان شد در صورتی که هیچ شانسی برای معالجه وجود نداشته باشد احتمال آنکه جراحی برداشتن رحم توسط متخصص آنکولوژی توصیه شود زیاد است و فرد باید نسبت به انجام این جراحی اقدام نماید تا شانس درمان سرطان رحم را امتحان نماید.

دقت داشته باشید که انتخاب متخصص آنکولوژی با تجربه و متخصص از مهم ترین مواردی است که شما باید در صورت ابتلا به انواع سرطان ها به آن دقت داشته باشید تا بتوانید از رشد و تکثیر سلول های سرطانی به موقع و در شرایط ایده آل جلوگیری نمایید.

پاسخ

Call Now Button