(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

شیمی درمانی در بارداری

 شیمی درمانی در بارداری ممکن است برای بسیاری از مادران نگران کننده باشد و از احتمال اثرگذاری آن بر نوزاد خود ترس داشته باشند.  اکثر زنانی که در دوران بارداری شیمی درمانی می کنند، نوزادان سالمی دارند. معمولاً بعد از هفته ۱۴ بارداری می توانید شیمی درمانی را شروع کنید.

شیمی درمانی در دوران بارداری

شیمی درمانی در دوران بارداری چگونه است؟

شیمی درمانی رایج ترین درمان مورد استفاده در دوران بارداری است و می تواند برای درمان سرطان های مختلف در این دوران انجام شود.  این داروها سلول های سرطانی را از بین می برند، اما روی سلول های سالم نیز تأثیر می گذارند. طبیعی است که در مورد اثرات احتمالی آن بر نوزاد خود احساس نگرانی کنید.

اثرات شیمی درمانی بر نوزاد

 طبق نتایج تحقیقاتی که بر روی مادران باردار در 14 هفته اول بارداری انجام شده است، شیمی درمانی تأثیری بر سلامت نوزاد نگذاشته است. این طور که به نظر می رسید بین این نوزادان با آن هایی که مادرشان شیمی درمانی نکرده است تفاوتی وجود نداشت. این مطالعات همچنین تفاوتی را در رشد این کودکان با سایرین نشان نداده است.  اما پزشکان در مورد خطرات احتمالی همچنان در حال تحقیق و بررسی هستند.

خطر زایمان زودرس

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شیمی درمانی ممکن است خطر زایمان زودرس و وزن کمتر نوزاد را افزایش دهد. اما پزشکان تجربه بیشتری از انجام شیمی درمانی در بارداری دارند. این بدان معناست که احتمال اینکه نوزادان زودتر به دنیا بیاید خیلی کم است.

پزشکان توصیه می‌کنند زنانی که در معرض خطر بیشتر برای زایمان زودرس هستند و در بیمارستان‌هایی که دارای بخش‌های تخصصی نوزاد هستند، مراقبت ‌شوند.

 شیمی درمانی در بارداری چه زمانی انجام می شود

معمولاً بعد از هفته ۱۴ بارداری می توانید شیمی درمانی را شروع کنید. در این مرحله، تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر داروهای شیمی‌درمانی به نوزاد آسیبی نمی‌رسانند. پزشکان از دادن داروهای شیمی درمانی خاصی که می تواند برای نوزاد مضر باشد، اجتناب می کنند.

جفت به عنوان یک مانع بین شما و نوزاد عمل می کند. برخی از داروها نمی توانند از جفت عبور کنند. برخی دیگر فقط در مقادیر بسیار کم عبور می کنند. شما شیمی درمانی را به صورت تزریقی یا قطره ای (انفوزیون) در رگ یا به صورت قرص دریافت خواهید کرد. این در مورد زنانی که باردار نیستند نیز صدق می کند. شما می توانید از افرادی که در دوران بارداری شیمی درمانی کرده اند و یا از پزشک و پرستارتان اطلاعات کسب کنید.

چه زمانی شیمی درمانی قطع می شود؟

شیمی درمانی معمولاً بعد از هفته 37 بارداری انجام نمی شود. بنابراین شما بین آخرین دوز شیمی درمانی و تاریخ زایمان مورد انتظار خود فاصله دارید. این از تولد نوزاد در زمانی که سطح سلول های خون شما هنوز پایین است جلوگیری می کند. پایین بودن سطح سلول های خونی یک عارضه جانبی موقت شیمی درمانی است. برخی از زنان ممکن است پس از تولد نوزاد شیمی درمانی بیشتری انجام دهند.

اگر نوزاد شما بلافاصله پس از پایان شیمی درمانی به دنیا بیاید، پزشکان می توانند داروهایی برای حمایت از سیستم ایمنی بدن به شما بدهند. این به شما کمک می کند تا با عفونت ها مبارزه کنید.

سرطان سینه در بارداری

ممکن است قبل یا بعد از جراحی برای برداشتن سرطان سینه شیمی درمانی داشته باشید. پزشکان از همان داروهایی استفاده می کنند که به زنان مبتلا به سرطان سینه که باردار نیستند، می دهند. شما معمولاً یکی از داروهای آنتراسایکلین زیر را با سایر داروهای شیمی درمانی مصرف می کنید:

  • دوکسوروبیسین
  • اپی روبیسین

گاهی از داروهای دیگری به نام تاکسان استفاده می شود. دوستاکسل یا پاکلیتاکسول در بارداری کمتر تجویز می شود. ممکن است آنها را  بعد از تولد نوزاد استفاده کنید. ممکن است پس از تولد نوزاد درمان های دیگری نیز داشته باشید. اینها شامل رادیوتراپی، داروهای هورمونی و درمان هدفمند است.

زمان شیمی درمانی در بارداری

سرطان دهانه رحم در بارداری

پزشکان از همان داروهای شیمی درمانی که برای زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم که باردار نیستند استفاده می کنند. شما معمولاً یکی از موارد زیر را همراه با سایر داروهای شیمی درمانی دارید:

  • سیس پلاتین
  • کربوپلاتین

شما می توانید پس از تولد نوزاد، درمان های بیشتری مانند جراحی یا رادیوتراپی داشته باشید. همچنین ممکن است پس از زایمان شیمی درمانی بیشتری انجام دهید.

لنفوم غیر هوچکین (NHL) و شیمی درمانی در بارداری

شیمی درمانی می تواند برای درمان NHL با رشد سریع در دوران بارداری استفاده شود. ترکیبی استاندارد از داروهای شیمی درمانی به نام CHOP وجود دارد که می تواند در بارداری استفاده شود. ریتوکسیماب یک داروی درمانی هدفمند است که معمولاً با CHOP تجویز می شود. پزشکان اغلب منتظر می مانند تا پس از تولد نوزاد آن را به شما بدهند.

لنفوم هوچکین HL و شیمی درمانی در بارداری

HL معمولاً با استفاده از ترکیبی از داروهای شیمی درمانی به نام ABVD درمان می شود و می توان آن را در بارداری استفاده کرد.

لوسمی حاد در بارداری

ممکن است برای از بین بردن تمام سلول های سرطانی برای لوسمی میلوئید حاد (AML) به شیمی درمانی نیاز داشته باشید که به آن شیمی درمانی القایی نیز می گویند. شما می توانید داروهایی را که معمولاً در این درمان تجویز می شوند، مصرف کنید. اینها دانوروبیسین و سیتارابین هستند.

لوسمی پرومیلوسیتیک حاد (APL)

این یک نوع نادر از AML است که به روشی متفاوت درمان می شود. اولین درمان APL دارویی به نام ATRA است. این همچنین به عنوان ترتینوئین (Vesanoid) شناخته می شود. APL باید خیلی سریع درمان شود زیرا در صورت عدم درمان خطر خونریزی وجود دارد. ATRA می تواند علائم لوسمی را خیلی سریع کاهش دهد و معمولاً با شیمی درمانی یا دارویی به نام تری اکسید آرسنیک تجویز می شود.

شما نمی توانید ATRA را  در 12 هفته اول بارداری داشته باشید، مگر اینکه APL در اواخر بارداری تشخیص داده شود. پزشکان ممکن است  آن را در پایان بارداری را توصیه کنند، به این دلیل که بتوانید مؤثرترین درمان را دریافت کنید.

دیدگاه

1 + هفت =

Call Now Button