(021) 22 01 45 32 - (0938) 692 1414
تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴

پرتودرمانی چه زمانی انجام می گیرد؟

پرتودرمانی چه زمانی انجام می گیرد؟

پرتودرمانی معمولاً بعد از جراحی که برای خارج سازی تومور انجام می گیرد، انجام می گیرد. این روش درمانی برای از بین بردن تمامی سلول های سرطانی است. در ادامه مقاله با ما باشید تا درباره روش انجام این روش توضیحاتی ارائه دهیم.

 

دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی با بهره مندی از به روز ترین امکانات و استفاده از مجهزترین تجهیزات پزشکی اقدام به درمان انواع بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های خونی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی، با شماره 02122014532 ، 09386921414 ، 09388907079 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

نحوه عملکرد پرتودرمانی در برابر سرطان

پرتودرمانی سلول های سرطانی را از بین می برد یا رشد آنها را با آسیب رساندن به DNA آنها کاهش می دهد. سلول های سرطانی که DNA آنها آسیب دیده است، از بین می روند. هنگامی که سلول های آسیب دیده می میرند، توسط بدن شکسته شده و خارج می شوند.

پرتودرمانی بلافاصله سلول های سرطانی را از بین نمی برد. چند روز طول می کشد تا قبل از آسیب رساندن به DNA ، سلول های سرطانی به اندازه کافی آسیب ببینند. سلول های سرطانی هفته ها یا ماه ها پس از اتمام پرتودرمانی، از بین می روند.

انواع پرتودرمانی

دو نوع اصلی پرتودرمانی، با نام پرتودرمانی خارجی و داخلی وجود دارد.

نوع پرتودرمانی که ممکن است داشته باشید به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع سرطان
 • اندازه تومور
 • محل تومور در بدن است
 • تومور تا چه حد به بافتهای طبیعی حساس به اشعه نزدیک است
 • سلامت عمومی و پرونده پزشکی شما
 • این که آیا شما انواع دیگری از روش های درمانی سرطان را خواهید داشت
 • سایر عوامل مانند سن شما و سایر شرایط پزشکی

 

پرتودرمانی چه زمانی انجام می گیرد؟

پرتودرمانی خارجی

پرتودرمانی خارجی از دستگاهی تهیه می شود که هدف از آن پرتو دادن به سلول های سرطانی شماست. دستگاه بزرگ است و ممکن است پر سر و صدا باشد. شما را لمس نمی کند، اما می تواند به دور شما حرکت کند و از جهات مختلفی اشعه را به بخش های بدن منتقل کند.

پرتودرمانی با پرتوهای خارجی یک درمان موضعی است، به این معنی که بخش خاصی از بدن شما را معالجه می کند. به عنوان مثال، اگر در ریه خود سرطان دارید، فقط به سینه خود، نه به کل بدن، اشعه تابیده می شود.

در مورد پرتودرمانی با پرتوهای خارجی بیشتر بیاموزید.

پرتودرمانی داخلی

پرتودرمانی داخلی درمانی است که در آن منبعی از اشعه در بدن شما قرار می گیرد. منبع تابش می تواند جامد یا مایع باشد.

پرتودرمانی داخلی با یک منبع جامد تحت عنوان براکی تراپی نامیده می شود. در این نوع درمان، دانه ها، روبان ها یا کپسول هایی که دارای منبع تابش هستند در بدن شما، در داخل یا در نزدیکی تومور قرار می گیرند. مانند پرتودرمانی با پرتوهای خارجی، براکی تراپی یک درمان موضعی است و فقط بخش خاصی از بدن شما را معالجه می کند.

با استفاده از براکی تراپی، منبع تابش در بدن شما مدتی تابش می کند.

پرتودرمانی داخلی با منبع مایع، سیستمی درمانی نامیده می شود. سیستمیک بدان معنی است که این روش درمانی در خون به بافت های بدن متصل می شود و به دنبال سلول های سرطانی می گردد. شما پرتودرمانی سیستمیک را با بلع، از طریق رگ از طریق یک خط IV یا از طریق تزریق دریافت می کنید.

با تابش سیستمیک، مایعات بدن مانند ادرار، عرق و بزاق برای مدتی تابش می کنند.

چرا افراد مبتلا به سرطان پرتودرمانی را دریافت می کنند؟

پرتودرمانی برای درمان سرطان و یا بهبود علائم سرطان استفاده می شود. هنگامی که برای درمان سرطان استفاده می شود، پرتودرمانی می تواند سرطان را درمان کند، از بازگشت آن جلوگیری کند یا رشد آن را متوقف یا کند کند.

هنگامی که از روش های درمانی برای کاهش علائم استفاده می شود، آنها به عنوان درمان تسکین دهنده شناخته می شوند. تشعشع پرتوی خارجی ممکن است تومورها را برای درمان درد و سایر مشکلات ناشی از تومور، مانند مشکل تنفس یا از بین رفتن روده و کنترل مثانه منقبض کند. درد ناشی از سرطان که به استخوان سرایت کرده است با داروهای پرتودرمانی سیستمیک به نام رادیوفروشیمیایی قابل درمان است.

انواع سرطان قابل درمان با پرتودرمانی

از پرتودرمانی خارجی پرتوی درمانی برای معالجه بسیاری از انواع سرطان استفاده می شود.

براکی تراپی بیشتر برای درمان سرطان های سر و گردن، سینه، دهانه رحم، پروستات و چشم استفاده می شود. یک پرتودرمانی سیستمیک به نام ید رادیواکتیو یا I-131 بیشتر در درمان برخی از انواع سرطان تیروئید استفاده می شود.

نوع دیگری از پرتودرمانی سیستمیک، موسوم به درمان با هدف رادیونوکلئید هدفمند، برای معالجه برخی از بیمارانی که دارای سرطان پیشرفته پروستات یا تومور نوروآندوکرین معده (GEP-NET) هستند ، استفاده می شود. این نوع درمان ممکن است به رادیوتراپی مولکولی نیز گفته شود.

نحوه استفاده از پرتودرمانی با سایر درمان های سرطان

برای برخی افراد، پرتودرمانی ممکن است تنها درمانی باشد که شما نیاز دارید. اما بیشتر اوقات شما با سایر روش های معالجه سرطان، مانند جراحی، شیمی درمانی و ایمونوتراپی، پرتودرمانی خواهید داشت. پرتودرمانی ممکن است قبل، حین یا بعد از این درمان های دیگر انجام شود تا شانس درمان افزایش یابد. زمان استفاده از پرتودرمانی بستگی به نوع سرطان تحت درمان دارد و اینکه آیا هدف از پرتودرمانی درمان سرطان یا سهولت در علائم آن است.

هنگامی که پرتودرمانی با عمل جراحی ترکیب می شود:

 • قبل از عمل، اندازه تومور را کوچک کنید تا با عمل جراحی برداشته شود و احتمال بازگشت آن نیز کمتر باشد.
 • در طی عمل جراحی، به طوری که بدون عبور از روی پوست، مستقیماً به سلول های سرطانی منتقل شود. پرتودرمانی که از این روش استفاده می شود، پرتودرمانی قبل از عمل نامیده می شود. با این تکنیک، پزشکان راحت تر می توانند از بافت های نرمال در مجاورت اشعه محافظت کنند.
 • بعد از عمل برای از بین بردن هر سلول سرطانی که باقی مانده است.

 

پرتودرمانی چه زمانی انجام می گیرد؟

محدودیت دوز طول عمر

مقدار تابش پرتوها به ناحیه ای از بدن شما در تمام طول عمر محدود است. بسته به اینکه چه مقدار پرتودرمانی از قبل با آن منطقه درمان شده است، شما ممکن است بار دیگر امکان پرتودرمانی به آن منطقه نداشته باشید. اما اگر یک ناحیه از بدن دوز ایمنی پرتودرمان را دریافت کرده باشد ، اگر فاصله بین دو ناحیه به اندازه کافی بزرگ باشد ، می تواند منطقه دیگری درمان شود.

پرتودرمانی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

پرتودرمانی نه تنها رشد سلول های سرطانی را متوقف یا کند می کند بلکه می تواند روی سلول های سالم اطراف نیز تأثیر بگذارد. آسیب به سلول های سالم می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

هزینه پرتودرمانی

پرتودرمانی می تواند هزینه های بالایی داشته باشد. در این روش از دستگاه های پیچیده ای استفاده می شود. هزینه پرتودرمانی شما بستگی به هزینه مراقبت های بهداشتی در محل زندگی شما، نوع پرتودرمانی شما و تعداد درمان مورد نیاز شما دارد.

با شرکت بیمه درمانی خود در مورد خدمات ارائه شده برای هزینه های خود صحبت کنید. اکثر بیمه ها هزینه های پرتودرمانی را پرداخت می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با دفتر کار در کلینیک یا بیمارستان جایی که برای معالجه خود مراجعه می کنید صحبت کنید. اگر به کمک مالی نیاز دارید، سازمان هایی وجود دارند که ممکن است بتوانند کمک کنند. برای اطلاع از این سازمان ها می توانید در اینترنت جست جو کنید. در حال حاضر در ایران مراکز بسیاری برای کمک به بیماران سرطانی وجود دارد.​

 

 

راه های ارتباطی با دکتر معصومه صابریان فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی:

 • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد۴
 • (021) 22014532 – 22013068
 • (0938) 6921414 – (0938) 8907079
 • info@drsaberian.com
 • صفحه اینستاگرام

پاسخ

20 + شش =

Call Now Button